زمان مطالعه: 8 دقیقه

آلرژی (رینیت آلرژیک)  در یک فصل خاص اتفاق می افتد. و بیشتر به عنوان تب یونجه شناخته می شود. آکادمی آلرژی ، آسم و ایمونولوژی آمریکا گزارش داده است که هر ساله حدود 8 درصد از آمریکایی ها آن را تجربه می کنند.

تب یونجه زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما بیش از حد به یک ماده حساسیت زا در فضای باز، مانند گرده واکنش نشان دهد. آلرژن چیزی است که باعث واکنش آلرژیک می شود.

رایج ترین مواد آلرژی زا گرده های گیاهان گرده افشانی هستند.که باد گرده افشانی آنها را انجام‌می دهد.مانند درختان ، علف ها و علف های هرز.

گرده های گیاهان گرده افشانی که حشرات گرده افشانی آنها را انجام می دهند،بسیار سنگین هستند.و نمی توانند برای مدت طولانی در هوا باقی بمانند و احتمال اینکه واکنش آلرژیک ایجاد کنند کمتر است.

نام تب یونجه از فصل برش یونجه گرفته شده است .از نظر تاریخی، این فعالیت در ماه های تابستان رخ می داد. تقریباً در همان زمان بسیاری از افراد این علائم را تجربه می کردند.

آلرژی های فصلی در زمستان کمتر مشاهده می شوند، اما ممکن است رینیت آلرژیک در تمام طول سال وجود داشته باشد. گیاهان مختلف در زمان های مختلف سال گرده های خود را پراکنده می کنند.

بسته به عوامل محرک آلرژی و محل زندگی شما، ممکن است در بیش از یک فصل تب یونجه داشته باشید. همچنین ممکن است به مواد حساسیت زا در محیط داخلی مانند کپک یا موی حیوان خانگی واکنش نشان دهید. با مجله بدانیم همراه باشید و با آلرژی، علل و درمان آن آشنا شوید.

آلرژی فصلی

علائم آلرژی فصلی

علائم آلرژی فصلی از خفیف تا شدید است. شایع ترین آنها عبارتند از:

عطسه کردن
آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
آبریزش و خارش چشم
سینوس های خارش دار ، گلو یا مجاری گوش
گرفتگی گوش
ترشحات پشت حلق

علائم کمتر شایع عبارتند از:

سردرد
تنگی نفس
خس خس سینه
سرفه کردن

بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه آسم نیز دارند. اگر هم تب یونجه دارید و هم آسم، عوامل حساسیت زای فصلی شما ممکن است حمله آسم را تحریک کنند.

آلرژی فصلی

سطح ویتامین خود را با آزمایش چکاپ ویتامین بررسی کنید

این آزمایش ویتامین B12 ، D ، E ، منیزیم ، مس ، سلنیوم و روی را بررسی می کند.

علل آلرژی فصلی

الرژی فصلی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما ماده ای منتقل شده در هوا را شناسایی کند که معمولاً بی خطر است. و آن را خطرناک می داند.

این ماده با آزاد کردن هیستامین ها و سایر مواد شیمیایی در جریان خون به آن ماده یا ماده حساسیت زا پاسخ می دهد. این مواد شیمیایی علائم واکنش آلرژیک را ایجاد می کنند.علائم آلرژی از فصلی به فصل دیگر متفاوت است.

بهار

درختان بیشتر مسئول آلرژی های فصلی بهار هستند. توس (درخت غان) یکی از درختان آلرژی زا در عرض های شمالی است که بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه به گرده آن واکنش نشان می دهند. از دیگر درختان آلرژی زا در آمریکای شمالی می توان به سرو ، توسکا ، شاه بلوط اسب ، بید و صنوبر اشاره کرد.

از بین بردن مواد آلرژی زای داخلی اغلب راحت تر از گرده های محیط خارجی هستند. در اینجا چند نکته رایج برای خلاص شدن از این مواد آلرژی زا در خانه وجود دارد:

 1. ملافه های خود را حداقل هفته ای یک بار در آب بسیار گرم بشویید.
 2. ملافه و بالش های خود را با روکش های ضد حساسیت بپوشانید.
 3. از فرش ها و لوازم منزل روکش دار استفاده نکنید.
 4. اسباب بازی هایی که داخل آنها از الیاف پرشده است را از اتاق خواب کودکان خود را بردارید.
 5. نشت آب را برطرف کنید تا منجر به ایجاد کپک نشود.
 6. سطوح کپک زده و هر قسمتی که ممکن است منجبر به ایجاد کپک شود را تمیز کنید، از جمله دستگاه بخور و رطوبت ساز، کولر های آبی و یخچال.
 7. برای کاهش رطوبت اضافی از رطوبت گیر استفاده کنید.

آلرژی فصلی

تشخیص آلرژی های فصلی

تشخیص تب یونجه معمولاً از سایر آلرژی ها آسان تر است. اگر علائم آلرژیک دارید که فقط در بعضی از زمان های سال رخ می دهد، نشانه این است که شما دچار رینیت آلرژیک فصلی هستید.

پزشک همچنین ممکن است گوش ها، بینی و گلو را برای تشخیص چک کند. معمولا آزمایش برای تشخیص آلرژی لازم نیست. درمان شما برای رینیت آلرژیک، بدون توجه به نوع آلرژن که به آن واکنش نشان می دهید، یکسان خواهد بود.

درمان آلرژی های فصلی

بهترین دارو برای تب یونجه و رینیت آلرژیک در طول سال اجتناب از مواد آلرژی زا است که علائم را برای شما ایجاد می کند. برای درمان علائم تب یونجه نیز داروهایی در دسترس هستند. برخی از افراد نیز درمان های جایگزین را امتحان می کنند.

اجتناب

در قدم اول سعی کنید از مواد حساسیت زای فصلی دوری کنید. به عنوان مثال، برای خنک کردن خانه خود در تابستان، به جای پنکه های سقفی، از تهویه هوا با فیلتر HEPA استفاده کنید.

آب و هوای محلی خود را از نظر پیش بینی گرده بررسی کنید و سعی کنید وقتی تعداد گرده زیاد است در خانه بمانید. در مواقعی از سال که تب یونجه شما فعال است:

 1. پنجره های خود را بسته نگه دارید
 2. وقت خود را در خارج از منزل محدود کنید
 3. استفاده از ماسک تنفسی ضد گرد و غبار هنگام بیرون بودن ، به خصوص در روزهای بادی را در نظر بگیرید

همچنین پرهیز از دود سیگار، که می تواند علائم تب یونجه را تشدید کند، بسیار مهم است.

آلرژی فصلی

دارو

هنگامی که نمی توانید از آلرژن ها جلوگیری کنید، سایر درمان ها در دسترس هستند، از جمله:

داروهای ضد احتقان و آنتی هیستامین بدون نسخه، مانند ستیریزین (Zyrtec) و داروهای ترکیبی حاوی استامینوفن، دیفن هیدرامین و فنیل افرین و داروهای تجویزی مانند اسپری های استروئیدی بینی.

در موارد شدید ، پزشک ممکن است واکسن آلرژی را تجویز کند. آنها نوعی ایمنی درمانی هستند که می توانند به حساسیت زدایی از سیستم ایمنی بدن شما در برابر مواد حساسیت زا کمک کنند.

داروی آلرژی سیتریزین

کاربرد اصلی قرص سیتریزین (Cetirizine) درمان حساسیت و خارش است. از قرص سیتریزین برای درمان تب یونجه، کهیر و خارش های پوستی ناشی از حساسیت ها و آلرژی ها نیز استفاده می شود. از قرص سیتریزین برای درمان آبریزش بینی، خارش و قرمزی چشم، عطسه و خارش بینی و گلو و پوست (در صورتی که این علائم ناشی از آلرژی و حساسیت باشد) نیز استفاده می شود.

برای افراد بزرگسال و کودکان بیش از شش سال قرص و کپسول سیتریزین مناسب می باشد. برای بچه های کوچک تر نیزمایع خوراکی آن وجود دارد.

عوارض جانبی سیتریزین:

شایع ترین عوارض آن عوارض آنتی کولینرژیک مانند خشکی دهان، خواب آلودگی و خستگی است.

 

داروی ستیریزین

داروی آلرژی هیدروکسی زین

کاربرد اصلی داروی هیدروکسی زین برای درمان خارش و آلرژی می باشد. همچنین در درمان اضطراب و تنش عصبی، به عنوان آرام بخش قبل از بیهوشی عمومی، کاهش عوارض قطع مصرف مواد مخدر و الکل، کنترل خارش های آلرژیک از جمله کهیر مزمن و کنترل تهوع نیز اینها استفاده می گردد.

عوارض جانبی داروی هیدروکسی زین

آثاری مانند انرژی زیاد و روانی شدن و دیوانه بودن و.. و آثار ضدموسکارینی مانند خشکی دهان از عوارض شایع این دارو هستند.

 

هی

داروی آلرژی کتوتیفن

کتوتیفن (Ketotifen) از خانواده آنتی هیستامین هاست که برای درمان حساسیت، سرماخوردگی، رینیت، آلرژی، کهیر و… تجویز می شود. دارو موجب بلوک تقریباً اختصاصی گیرنده H1 هیستامین می شود. هیستامین واسطه شیمیایی آزادشده از سیستم ایمنی است که عامل بروز اغلب علائم التهاب ناشی از آلرژی یا سرماخوردگی مانند آبریزش بینی و … است.

عوارض جانبی کتوتیفن:

ضعف، خستگی، خواب آلودگی، سرگیجه، ضایعات پوستی و خشکی دهان می باشد.

 

داروی کتوتیفن

داروی آلرژی ترفنادین

قرص ترفنادین (Terfenadine) از خانواده آنتی هیستامین هاست که برای درمان و پیشگیری از آلرژی ها که علائم آن شامل آبریزش بینی، عطسه، کهیر و خارش، قرمزی و آبریزش از چشم هاست به کار می رود. آریتمی قلبی از عوارض این دارو است.

ترفنادین از دسته داروهای آنتی هیستامین است که در درمان علایم آلرژیک و حساسیت ها به ویژه تب یونجه و کهیر به کار گرفته می شود.از این دارو در کاهش سوزش چشم و بینی نیز استفاده می شود.

آلرژی

داروی آلرژی لوراتادین

قرص لوراتادین یک داروی ضد حساسیت است و به شما تاکید می کنیم فقط در مواردی که پزشک برای شما تجویز کرده از آن استفاده کنید . قرص لوراتادین دارویی آنتی هیستامین فاقد اثرات خواب آور می باشد که در درمان یا کاهش نشانه های حالات آلرژیک استفاده می گردد.

عوارض جانبی لوراتادین:

سردرد، سرگیجه، اختلال بینایی، ضعف عضلانی یا خستگی غیرمعمول، طپش یا تندی ضربان قلب، احساس گرفتگی در سینه و اشکال در دفع ادرار در برخی بیماران دیده می شود و گاه خواب آور است.

قرص لوراتادین

درمان های جایگزین

مطالعات کمی در مورد درمانهای جایگزین تب یونجه انجام شده است. برخی از افراد معتقدند كه درمانهای جایگزین زیر می توانند موجب تسكین شوند:

 1. کوئرستین، یک فلاونوئید است که به میوه ها و سبزیجات رنگ می بخشد
 2. لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، باکتری های “دوستانه” موجود در ماست
 3. اسپیرولینا، نوعی جلبک سبز آبی است
 4. ویتامین C، که برخی از خواص آنتی هیستامین را دارد.

برای دانستن موثر بودن این روشهای درمانی جایگزین، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

 

(Visited 72 times, 1 visits today)