زمان مطالعه: 10 دقیقه

هیچ کسی را سراغ نداریم که به دنبال پوستی درخشان و صاف نباشد. اما با وجود محصولات بسیار متنوع موجود در بازار، دانستن اینکه از کدام یک از این محصولات متنوع را باید استفاده کنیم تا با پوست ما سازگاری داشته باشد بسیارگیج کننده است.

در حالی که ژنتیک می تواند تاثیر گذار باشد. عوامل دیگری بر چگونگی واکنش پوست شما به برخی محصولات تأثیر می گذارند. این موارد شامل سن، آب و هوا، هورمون ها، رژیم غذایی، شیوه زندگی، بارداری و حتی بیماری ها و داروها می باشد. برای پاسخ به سوالات مراقبت از پوست، این مقاله مفید را که با توجه به نظر متخصصان پوست جمع آوری شده و در بخش زیبایی بدانیم قرار داده شده را از دست ندهید.

انواع پوست

پوست مختلط

پوست مختلط ترکیبی از چربی و خشکی پوست است. اکثر افراد با این نوع پوست در ناحیه T که منافذ پوست آنها بزرگتر است مثل روی بینی، چانه و پیشانی دچار جربی پوست میشوند. با این حال، آنها همچنین لکه های کم آبی یا پوسته پوسته شدن را نیز دارند. پوست مختلط در تابستان، ممکن است بسیار روغنی به نظر برسد، درحالی که در زمستان، خشک است و تغییرات هورمونی اغلب باعث ترک این نوع پوست می شود.

به گفته متخصصان نکته اصلی، حفظ تعادل بین رساندن رطوبت بیش از حد به پوست،و یا نرساندن رطوبت کافی به پوست است. مهم است که پاک کننده های مناسب را انتخاب کنید که هم به اندازه کافی فعال باشند و دارای اثر پاک کنندگی عمیق باشند .اما به اندازه کافی ملایم هم باشند تا پوست شما آسیب نبیند.

پوست های مختلط بهتر است از محصولاتی استفاده کنند که بافت سبک داشته باشند . و مناسب با شرایط نقاط مختلف پوست این محصولات هم سازگار شوند. در این محصولات از فرمولهای جاذب چربی برای مناطق چرب پوست و مواد مرطوب کننده برای قسمت های خشک استفاده شود.برای این نوع پوست ها پاک کننده های پایه ژل، تونرهای شیری و سرم های مایع بسیار عالی عمل می کنند.

در طول روز، از سرم ها و مرطوب کننده هایی استفاده کنید که مقاومت پوست شما را تقویت می کند. و محتوای آب آن را افزایش می دهد. در حالی که مراقب باشید تا مواد مغذی زیادی به ناحیه چرب پوستی یا همان ناحیه تی نمیرسد. با این حال، در شب، استفاده از پاک کننده ها، تونرها و روش های درمانی که به تنظیم بیش از حد تولیدسبوم (چربی) کمک میکنند، مهم است.

پوست مختلط

پوست چرب و مستعد آکنه

متأسفانه، آکنه غالباً با پوست چرب همراه است. به این دلیل که سبوم (چربی) اضافی، سلول های مرده پوست و بقایای داخل فولیکول های موی صورت شما را به دام می اندازد.خوشبختانه با محصولات مناسب، هم روغن اضافی و هم آکنه قابل درمان است.

به توصیه متخصصان در این نوع پوست ها باید از نرم کردن زیاد بافت های مسدود شده پوست خودداری کرد.و به جای آن از سرم ها یا پاک کننده های سبک و بدون چربی استفاده کرد.

پوست چرب و مستعد آکنه تمایل به تجمع اضافی پوست مرده روی سطح دارد که می تواند منجر به کدر شدن پوست، مسدود شدن منافذ و ترک پوستی شود.

لایه برداری برای جلوگیری از ترک پوستی بسیار مهم است. از محصولی با BHA (هیدروکسی بتا / اسید سالیسیلیک) و AHA (اسیدهای هیدروکسی آلفا ، به عنوان مثال اسیدهای گلیکولیک و لاکتیک) استفاده کنید که به داخل منافذ نفوذ می کند تا آنها را پاک کند. از معروفترین BHA ها اسید سالیسیلیک است و به دلیل نفوذ از طریق سلولهای پوست و حل محتوای روغنی پوست بسیار مشهور است.

بنابراین ، آنچه از آن به عنوان مسدود شدن منافذ پوست یاد می کنیم با موفقیت با BHA درمان می شود. برعکس، اسید گلیکولیک AHA از طریق تسریع در تجدید سلول و سازماندهی مجدد اپیدرم،به پوست کمک می کند تا بازسازی شود.برای  داشتن  پوستی صاف، پر و سالم این محصولات بسیار کمک کننده هستند. پوست چرب و مستعد آکنه از این مواد فعال، چه به صورت پاک کننده ، تونر یا محصولات شب، بسیار بهره مند خواهد شد و این بستگی زیادی به پوست هر فرد دارد. فراموش نکنید که پوست را دو بار در روز تمیز و مرطوب کنید.

درمان پوست چرب و جوش دار

پوست خشک

پوست خشک به اندازه کافی سبوم (چربی) تولید نمی کند، به همین دلیل اغلب احساس خشکی، سفتی و حساسیت می کند. کمبود روغن طبیعی – معروف به “سد لیپیدی” – می تواند آن را شکننده تر و مستعد در مقابل آسیب های محیطی کند. خشکی پوست دلایل زیادی دارد. در حالی که معمولاً ژنتیکی است، کمبود آب بدن یا قرار گرفتن در معرض هوای سرد می تواند وضعیت را بدتر کند. به گفته متخصصین پوست، استفاده از سرامیدها و اسید هیالورونیک به تقویت هیدراتاسیون کمک می کند. نرم کننده های اثبات شده مانند روغن جوجوبا نیز باعث احیای این سد های لیپیدی می شوند.

اگر پوست خشکی دارید، توصیه می شود از لایه بردارهای ملایم، پاک کننده های مرطوب کننده که به هیچ عنوان رطوبت را از بین نمی برد و سرم های ویتامین C که برای درمان لایه های زیرین پوست ساخته شده اند استفاده کنید. همیشه در نظر بگیرید که آنچه برای یک فرد میتواند مفید باشد لزوماً برای شخص دیگری مفید نخواهد بود. این بستگی زیادی به غلظت محصول، فرم و سطح PH آن دارد.

روتین پوست خشک

 

پوست حساس

پوست حساس نیاز به مراقبت زیادی دارد چون مستعد است که خیلی زود تحریک شده و ملتهب شود. محصولات ملایم و مرطوب کننده با مواد تسکین دهنده برای این نوع پوست ایده آل است. دزیره یکی از متخصصان پوست اظهار داشت: “برای پوست های حساس، مهم تر از همه چیز این است که تا حد ممکن از محصولاتی که استفاده میکنند ملایم، بدون عطر باشد. و از فرمول های مملو از مواد تسکین دهنده برای جلوگیری از تحریک و قرمزی باشد.آنتی اکسیدان هایی مانند بتاگلوکان، عصاره شیرین بیان و چای سبز و مشتقات آن برای پوست های حساس بسیار مفید است.

مای گیلو به ما یادآوری می کند که اولین قدم برای درمان پوست حساس یا واکنش پذیر، تشخیص صحیح است. اختلالات التهابی پوستی، گسترده است و با مراقبت از پوست و درمان مناسب می توان آن را کنترل کرد. وی توصیه می کند که برای تقویت پوست، ترمیم سد پوست ضروری است. پس از ترمیم،پوست می تواند آب را بهتر حفظ کند و تجدید سلول به روشی سالم عمل خواهد کرد. علاوه بر این، اگر این نوع پوست شماست، باید زمان در معرض آفتاب بودن را محدود کنید، زیرا پوست حساس سریع می سوزد.

 

روتین پوست حساس

روتین پوستی هر صبح

بخشی از برنامه مراقبت از پوست صبحگاهی شما به نوع پوست شما بستگی دارد. با این وجود، مراحلی وجود دارد که همه باید در ابتدای روز انجام دهند. اول پاک کننده است، زیرا ممکن است سلول های پوستی مرده، باکتری، عرق و فرآورده هایی دیگر روی صورت شما بماند. اگر شب از روغن صورت استفاده می کنید، صبح از پاک کننده ای استفاده کنید که مطمئن شوید چربی های اضافی پوست شما را از بین میبرد. بعد، یک تونر بزنید تا پوست شما برای روز متعادل شود.

پوست های آکنه دار و مستعد چربی باید همیشه این مرحله را داشته باشند. در آخر، از یک سرم ویتامین C، مرطوب کننده و یک محصول ضد آفتاب استفاده کنید. اگر می خواهید از پوست خود در برابر اثرات آلاینده ها مانند دود و ذرات کوچک موجود در هوا دفاع کنید، دزیره توصیه می کند که از روتین حاوی آنتی اکسیدان های اثبات شده (گلوتاتیون، جلبک های قهوه ای و پلی فنل های انگور) استفاده کنید. یک ضد آفتاب غنی از آنتی اکسیدان به عنوان آخرین مرحله مراقبت از پوست شما در صبح است.

 

روتین پوستی صبح

 

روتین شبانه

بعضی از مواد محصولات مراقبت از پوست پوست شما را در برابر نور آفتاب آسیب پذیرتر میکنند. پس بهتر است آنها را شب قبل از رفتن به رختخواب بزنید. روتین شبانه مراقبت از پوست شما همچنین زمان مناسبی برای استفاده از کرم ها و سرم های سنگین تر است .زیرا در زمان خواب زمان زیادی برای جذب شدن دارند. فرآیند را با دوبار تمیز کردن شروع کنید. این به معنای پاک کردن آرایش با یک نوع پاک کننده و سپس استفاده از محصول دوم برای تمیز کردن صورت است. اگر نوع پوست چرب دارید، از یک تونر برای متعادل سازی سطح pH پوست استفاده کنید.

هفته ای یک یا دو بار، جای تونر از ماسک صورت استفاده کنید. پس از تمیز کردن و تقویت، پوست شما برای درمان هایی مانند سرم، رتینول یا AHA و BHA و کرم چشم آماده می شود. در آخر، یک کرم شب یا مرطوب کننده بزنید تا رطوبت پوست شما تثبیت شود. اگر می خواهید سفتی پوست را دوباره زنده کنید، دزیره پیشنهاد می کند برای مبارزه با منافذ بزرگ پوست از محصولاتی استفاده کنید که دارای ترکیبات پپتیدها و نیاسینامید باشد.

 

روتین شبانه پوست

 

روتین پوستی بارداری

در دوران بارداری، سطح هورمون در بدن تغییر می کند و این تأثیر مستقیم بر روی پوست یک زن دارد. این تغییرات در زنان متفاوت است. در بعضی از آنها آکنه بزرگسالی ایجاد می کنند( مجموع رنگدانه هایی که ملاسما نامیده می شود ) در بعضی حساسیت و قرمزی نشان میدهد.

همچنین مواد رایج مراقبت از پوست وجود دارد که باید در دوران بارداری از آنها اجتناب کنید، از جمله رتینول و استفاده مکرر از اسید سالیسیلیک، پارابن ها، هیدروکینون و روغنهای ضروری. مراقبت از پوست باید در دوران بارداری و شیردهی تغییر یابد .تا تغییرات گذرا در بدن ما اتفاق بیفتد، که به نوبه خود بر سلامت پوست ما تأثیر می گذارد.

دزیره پیشنهاد می کند ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. وی توصیه می کند برای کمک به تقویت سطح پوست، محصولات غنی از اسیدهای چرب امگا استفاده کنید. این ترکیب کمک کننده بسیار خوبی برای کسانی است که در حال تجربه تغییرات هستند.

 

روتین پوستی بارداری

 

روتین ضد پیری

شش عنصر اصلی که باید در برنامه های روزمره بگنجانید تا پوست شما در هر سنی به بهترین شکل ظاهر شود. اولاً، ضد آفتاب با طیف گسترده ضروری است. زیرا علت اصلی آسیب پوستی در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب است. در مرحله بعد، با ویتامین C، که به تحریک تولید کلاژن کمک می کند. خطوط و چروک های ظریف را کاهش دهید.

رتینول و نیاسینامید نیز از ترکیبات حیاتی هستند که باعث می شوند پوست شما صاف و محکم به نظر برسد . در حالی که رنگدانه های مربوط به سن را کاهش می دهد. ثابت شده است که لایه برداری با AHA باعث تحریک رشد لایه های فوقانی پوست می شود. سرانجام، پپتیدهای مس دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند در حالی که تولید کلاژن را نیز تحریک می کنند. این بدان معناست که صورت شما پرتر به نظر می رسد و خاصیت ارتجاعی آن بهبود می یابد.

روتین ضد پیری

 

روتین جای جوش

کسانی که از آکنه شدید رنج می برند اغلب دچار فرورفتگی دائمی و بافت خشن پوست می شوند. که به زخم های آکنه معروف است. کیست های آکنه با از بین بردن بافت پوست باعث ایجاد زخم می شوند. وقتی سرانجام پاره می شوند، فضایی که اشغال کرده اند التیام نمی یابد و در پوست ظاهری شکاف دار ایجاد می شود. متخصصان پوست انواع اسکارها را بر اساس شکل و میزان نفوذ آنها به پوست طبقه بندی می کنند. مای توضیح می دهد که درمان اسکار آکنه معمولاً شامل مواردی است که در تنظیم تولید کلاژن برای بازسازی و بازسازی بافت تأثیر دارد.

متخصص پوست ممکن است طیف وسیعی از درمان های مختلف را ارائه می دهد. از لایه برداری شیمیایی مختلف گرفته تا چراغ های LED، پالس های شدید با دستگاه  و همچنین لیزر. در طول مشاوره  شما یک برنامه درمانی و یک روال خاص مراقبت از پوست متناسب با نوع پوست و شرایط شما دریافت خواهید کرد. درمان های اسید آزالیک، رتینول، لایه برداری شیمیایی و ضد زخم می توانند بافت ناهموار را کاهش دهند و تغییر رنگ را درمان کنند.

روتین پوستی جای جوش

 

 

(Visited 290 times, 1 visits today)