زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از عوامل اصلی که قد نوزاد شما را تعیین می کند عوامل وراثتی است اما با تغذیه مناسب در بارداری نیز می توانید بر رشد قد جنین نیز تاثیر بگذارید.

قد بلند شدن جنین و نوزادتان با تغذیه دوران بارداری

قد بلند و یا قد کوتاه شدن جنین به ارث و وراثت مربوط می شود اما مواد غذایی که مادر باردار در طول دوران بارداری خود مصرف می کند بر بلند قد شدن جنین تاثیر دارد . قد متوسط برای پسران شامل میانگین قد پدر و مادر به علاوه 5/6 سانتی متر و برای دختران میانگین قد پدر و مادر منهای 5/6 سانتی متر است. اگر آرزوی داشتن فرزند قد بلند را دارید اما ژن خود و همسرتان قد کوتاه می باشد با تغذیه می توانید جنین قد بلند داشته باشید زیرا شروع رشد از دوران جنینی آغاز می شود و تغذیه مادر تأثیر زیادی بر قد کودک متولد شده دارد. در این بخش از بارداری و نوزاد مواد غذایی را معرفی می کنیم که بر روی بلند قد شدن جنین تاثیر می گذارد .
مواد غذایی دارای ویتامین a

کمبود ویتامین a در جنین سبب می شود که جنین رشد خوبی نداشته باشد . خانم باردار برای قد بلند شدن و رشد کافی جنین خود باید مواد غذایی سرشار از ویتامین a مانند اسفناج، زردآلو، طالبی و… مصرف نماید .

مصرف شیر

منابع سرشار از کلسیم مانند شیر و ماست و… در رشد طولی استخوان ها تاثیر گذار هستند . مادران باردار باید روزانه 1200 میلی گرم کلسیم دریافت کنند زیرا کمبود کلسیم موجب جلوگیری از افزایش فشارخون و پوکی استخوان در مادران شده و موجب محکم شدن استخوان ها و دندان جنین می شود . تحقیقات نشان داده است که نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری روزانه 150 میلی لیتر شیر مصرف می کردند، در نوجوانی قد بلندتر شده اند.

منابع دارای ویتامین d

ویتامین D برای بدن ماردران بارداری ضروری است و موجب جذب کلسیم می شود. مادرانی که دچار کمبود این ویتامین هستند ، کودکانشان در آینده نسبت به کودکان دیگر قد کوتاه تری خواهند داشت . زنان باردار باید روزانه IU 200 ویتامین D مصرف کنند. مصرف این ویتامین علاوه بر قد بلند شدن جنین در رشد مغز، دستگاه ایمنی و پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع یک و ام اس و فشارخون بالا و مسمومیت بارداری جلوگیری می کند.ویتامینD در شیر ، ماهی تن، زرده تخم مرغ و روغن کبد ماهی، ماهی های چرب مانند ساردین و سالمون و نور آفتاب وجود دارد.

خرما

خرما یک منبع غنی از پروتئین، فیبر و بسیاری از ویتامین ها است، که چربی بسیار کمی دارد. مصرف خرما به تنظیم سیستم عصبی مادران باردار و جنین داخل رحمشان کمک زیادی می کند و سبب بلند قد شدن جنین می شود. جنین برای بلند قد شدن باید از همان ابتدای جنینی خود پروتئین کافی دریافت کند . همچنین خرما سرشار از ویتامین k می باشد . ویتامین k سبب می شودتقویت استخوان های بدن خود مادر باردار و جنین داخل رحم می شود. کمبود این ویتامین در بدن زنان باردار، باعث رشد نیافتن استخوان های جنین داخل رحم می شود.

خرما

مواد غذایی پروتئینی

پروتئین ها معمولا متشکل از اسید آمینه ها هستند، که سلول های بدن مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد را می سازند. برای اینکه جنین رشد کافی نماید باید از دوران جنینی حتما پروتئین را به مقدار مناسبی مصرف کنند.

جوانه نخود و لوبیا

جوانه نخود و لوبیاست حداقل نمایه گلایسمی را دارند و حاوی مقادیر فراوانی از ماده ای به نام سلنوسیستئین است که در فرآیند افزایش قد جنین تأثیر میگذارد. قد جنین مادرانی که در طول بارداری از این جوانه ها مصرف میکنند در مقایسه با مادرانی که جوانه نخوردهاند، بلندتر است.

جوانه گیاه

نکات مهم :

  • برای قد بلند شدن جنین از استعمال دخانیات در دوران بارداری بپرهیزید.
  • برای افزایش قد جنین ریزمغذی ها را مصرف نمایید . درشت مغذی ها مانند مواد قندی، چربی ها و پروتئین ها انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را تأمین می کنند .
  • برای دستیابی به رشد قدی مناسب از تمام گروه های غذایی استفاده کنید .
  • نان هایی که آرد آنها به خوبی تخمیر نشده است ماده ای به نام فیتات دارند که مانع از جذب مواد معدنی به خصوص «روی» و کوتاهی قد می شود.

** فراموش نکنید که مثل همیشه باید تمامی موارد پیشنهاد شده به عنوان خوراکی در دوران بارداری را حتما بعد از مشورت با پزشک مصرف کنید چرا که وضعیت هر کدام از شما خانم ها در دورن بارداری با دیگری متفاوت است و ممکن است میوه ای که برای یک خانم حامله مفید می باشد برای دیگری مضر عمل کند.

(Visited 115 times, 1 visits today)