زمان مطالعه: 5 دقیقه

خودروی شخصی شما یکی از مهم ترین مکان هایی است که باید برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با مواد مناسب ضدعفونی شود.

بهترین روش های ضد عفونی کردن خودرو از ویروس کرونا

ویروس کرونا که برای نخستین باردر ووهان چین شناسایی شد تاکنون بیش از 170 کشور دنیا را گرفتار کرده است و محققان تاکنون نتوانسته اند داروی موثر و اصلی آن را کشف کنند.
بنابراین برای شکست این ویروس بهتر است در این روزها از خانه خارج نشویم تا زنجیره انتقال قطع شود اما گاهی ناگزیر هستیم که برای رفتن به محل کار و یا انجام کارها و خریدهای ضروری از منزل خارج شویم بنابراین باید مراقب امنیت ماشین های شخصی خودمان باشیم و هنگام خروج از منزل با ماشین شخصی نکاتی را رعایت کنیم.

اگر مجبور به خروج از خانه هستید، در هنگام استفاده از اتومبیل شخصی با رعایت نکات بهداشتی که در این بخش از بدانیم آورده ایم ، میتوانید ریسک ابتلا به ویروس را به حداقل رساند.

نحوه ضد عفونی کردن اتومبیل از ویروس کرونا

هوای داخل اتومبیل باید به صورت مداوم تهویه شود

هنگامی که با خودرو خود بیرون از منزل هستید ، در محیط های خلوت شیشه اتومبیل را پایین آورده تا هوا در خودرو جریان داشته باشد اما توجه نمایید که در پارکینگ ها هیچ گاه شیشه اتومبیل نباید پایین باشد و تهویه ماشین باید در حالت «گردش هوای داخل ماشین» قرار گیرد.

افراد داخل خودرو از ماسک استفاده کنند

در این روزها بهتر است سرنشینان خودرو کمتر باشند و حتما سرنشینان همه از ماسک استفاده کنند. اگر یکی از سرنشینان خودرو مشکوک به بیماری بود ، فاصله خود را با فرد مشکوک به کرونا حفظ کنید و همه شیشه های ماشین را پایین بیاورید تا تهویه در حالت ورود هوای بیرون به داخل ماشین قرار داشته باشد.

کیف و لوازم خود را روی کف ماشین نگذارید

شما باید در این روزها همه محیط را آلوده تلقی کنید بنابراین هیچگاه کیف و یا لوازم خود را روی زمین و کف آن قرار ندهید زیرا کف ماشین ممکن است از آلوده ترین نقاط باشد و ویروس کرونا به علت سنگین بودن روی زمین باشد و با کفش ها به ماشین منتقل شود.

پس از بازگشت به منزل خودرو خود را ضد عفونی کنید

پس از اینکه به خانه بازگشتید ، خودرو خود را ضد عفونی کنید برای ضد عفونی کردن خودرو ابتدا دست های خود را تمیز با صابون بشویید و کار ضد عفونی را آغاز کنید.

از محلول های کلر دار برای ضد عفونی کردن کابین استفاده کنید

همان گونه که می دانید کابین خودرو مکان مناسبی برای باکتری ها هستند و 4 برابر کثیف تر از توالت فرنگی می باشند،پس برای ضدعفونی و تمیز کردن کابین خودرو ها که همه بخش های آن توسط دست لمس می شوند ، از محلول های کلردار «مانند وایتکس»با غلظلت 1 به 200 استفاده نمایید و با آن تمام سطوح داخلی ماشین مانند فرمان، دسته دنده، دستگیره های داخلی درب ها، نگه دارنده های فنجان، کمربند های ایمنی و کنترل های سیستم تهویه و صوتی و دستگیره های بیرونی را ضد عفونی نمایید . اجازه دهید مایع ضدعفونی کننده خود خشک شود و آن را با دستمال خشک نکنید.

به متریال کابین توجه کنید

کابین خودرو ها از متریال بسیار متفاوتی تولید شده بنابراین ممکن است برخی از مواد ضدعفونی کننده به آن آسیب برساند پس قبل از ضد عفونی کردن داخل کابین خودرو بخش کوچکی از سطح را با ماده ضدعفونی کننده تمیز کرده و در صورت عدم آسیب اقدام به تمیز کردن کل سطوح نمایید.

محصولات کلردار کیفیت چرم را پایین می آورند و موجب تغییر رنگ روکش صندلی های اتومبیل می شوند پس از محصولات مخصوص هر سطح از جمله چرم، پلاستیک و… استفاده کنید.

از شوینده های نانو استفاده کنید

شوینده های نانو انتخاب مناسبی برای ضدعفونی خودرو هستند که نیاز به رقیق شدن با آب را ندارند اما متاسفانه این شوینده ها در بازار کمیاب هستند و به راحتی یافت نمی شوند.

از الکل استفاده نکنید

الکل قابل اشتعال است پس هیچگاه از الکل برای ضد عفونی کردن ماشین استفاده نکنید . همچنین از محلول الکل و کلرنباید به طور همزمان استفاده نمایید زیرا باعث ایجاد گاز های سمی می شود و برای سلامتی مضر است.

مواد ضد عفونی درست کنید

شما می توانید از روغن های مختلف مانند روغن اکالیپتوس، روغن درخت چای، روغن لیمو، روغن بابونه، روغن وانیل و روغن زیتون ، سرکه و آب استفاده کرده و محلول ضدعفونی کننده بسازید. برای این کار 5 تا 15 قطره از روغن مورد نظر خود را با مقدار مساوی سرکه و آب ترکیب کنید و آن را در یک بطری ریخته و به صورت اسپری از آن استفاده کنید.

از محلول سرکه و جوش شیرین استفاده کنید

برای ضدعفونی کردن خودرو از جوش شیرین که قدرت بالایی برای پاک کنندگی دارد ، استفاده کنید، حتما مطمئن شوید. برای ساخت این محلول 4 فنجان آب داغ ، ¼ فنجان سرکه سفید و 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در ظرفی ریخته و با هم مخلوط کنید و بعد یک لیمو را از وسط برش بدهید و با پوست درون محلول قرار بدهید و اجازه دهید تا محلول خنک شود سپس به محلول روغن معطر بیافزایید و لیموها را فشار داده و از داخل محلول خارج کنید . سپس محلول را از صافی عبور بدهید و درون یک بطری اسپری بریزید و روی سطح مورد نظر اسپری کنید و سطح مورد نظر را با آن ضدعفونی نمایید.

دست هایتان را ضدعفونی کنید

اگر شما از خودرو پیاده شدید، قبل از سوار شدن دوباره دست هایتان را ضدعفونی کنید و سپس به فرمان اتومبیل دست بزنید. در صورت استفاده از دستکش ، قبل از سوار شدن دستکش ها را از دست خارج کنید و دور بیندازید.

هنگام سوخت گیری به این نکته توجه کنید

اگر قصد گرفتن سوخت دارید ، هنگام رسیدن به محل سوخت گیری با هوشیاری کامل عمل کنید و به هیچ چیز دست نزنید و ابتدا دستکش بپوشید زیرا نازل پمپ بنزین ها بسیار آلوده هستند. پس از اتمام سوخت گیری، دستکش را از دست خارج کنید و در سطل زباله بیاندازید.

(Visited 46 times, 1 visits today)