زمان مطالعه: 7 دقیقه
اگر شما مادرزن هستید و یا داماد باید شیوه رفتار مناسب با فرد مقابل خود را به خوبی بدانید تا ریشه اختلافات خانوادگی را بخشکانید.

راهکارهای طلایی برای بهبود روابط خانواده همسر با داماد

عضو جدیدی که وارد خانواده می شود می تواند نگرانی های را به دنبال داشته باشد زیرا با وجود شباهت های فرهنگی میان دو خانواده، تربیت های خانوادگی هر فرد با دیگران متفاوت است، به همین دلیل برای شکل گیری روابط عاطفی مناسب به زمان بیشتری نیاز است.
اغلب مشکلات در زندگی زوج های جوان در مسائلی ریشه دارد که در روزهای نخست آشنایی و رفت و آمدها در رفتار پدر ، مادر و سایر اعضای خانواده مطرح می شود، به طور مثال می گویند فلان شخص اینطوری گفت و سخنانی مانند آن. خانواده عروس باید با انجام رفتارهای مناسب، در ذهن داماد سابقه خوبی را ایجاد کنند تا زمینه ای برای بهانه جوئی های آینده وجود نداشته باشد. البته باید توجه داشت که هیچ کسی نمی تواند فرد دیگری را تغییر دهد و از او آدم دلخواه بسازد، هر شخصی با اعتقادات، فرهنگ و زمینه اجتماعی و خانوادگی مخصوص خود رشد کرده و وارد خانواده جدید دیگر می شود. حال اگر از او مدام ایراد گرفته شود و یا سعی در تغییر او باشد، باعث می شود که او در برابر این رفتارها گارد گرفته و در مقابل حرف و خواسته های دیگران مقاومت نشان دهد، که این رفتار کاملا طبیعی است.

دلایل کینه ورزی مادرزن نسبت به داماد

1. حس مالکیت مادر به دخترش

در میان اعضای خانواده عروس ،مادرزن از چند نظر نسبت به داماد، کینه و نفرت ورزیده و نسبت به او احساس خصومت و دشمنی می کند. البته که همه خانم ها پس از بچه دار شدن بخشی از خواسته های خود را به فرزندشان منتقل می کنند و سعی در برآورده کردن خواسته های خود توسط فرزند می نمایند. اما هنگامی که دختر ازدواج کرده و به خانه بخت می رود، حس مالکیت مادر کمی تنزل پیدا می کند. به همین دلیل اولین علت ابراز نفرت و دوست نداشتن داماد توسط مادرزن همین احساس تملک مادر می باشد که متزلزل شده است. بدین معنا که کودکی را که تا کنون بر روی او کنترل داشته است، حال فرد دیگری احساس مالکیت و کنترل او را برعهده گرفته و تملک مادر کمتر شده است. در نتیجه مادرانی که حس تملک و کنترل زیادی نسبت به دختر خود دارند هنگام ازدواج فرزندشان ، ناخودآگاه احساس نفرت و کینه بیشتری نسبت به داماد خواهند داشت . اغلب مادر خانمها سعی می کنند با اعمال قدرت بر روی داماد ، روی او کنترل داشته باشند که در فرهنگ عامیانه، به دخالت مادرزن تعبیر می شود و بیشتر دامادها در صحبت های روزانه و شوخی های خود از دخالت های بسیار مادرزن گه مند هستند. مادرزن ها بای بازپس گرفتن مالکیت و کنترل دخترشان در زندگی او دخالت می کنند اما به طور کلی نه تنها موفق به این کار نمی شوند بلکه کنترل دختر نیز به مرور از دستشان خارج می شود بنابراین در ناخودآگاه مادر، احساس کینه و تنفر نسبت به داماد بیشتر می شود.

2. اکراه از ازدواج دخترش

علت دیگر احساس نفرت مادرزن نسبت به داماد ،شرم و اکراهی است که در هنگام ازدواج دختر به وجود می آید. شرم از این که دختر معصوم و بی گناه خود را به دست مردی غریبه سپرده است. به همین دلیل در بسیاری از فرهنگ ها، مادرزن برای از بین بردن احساس شرم خود، داماد را با واژه های همچون پسرم و فرزندم خطاب می کند و معمولا می گوید که تا کنون اگر یک پسر داشتم، تو پسر دومم هستی .با این روشها سعی در از بین بردن احساس شرم خود می کنند. همچنین دخترها نیز این شرم را درک کرده و از همسرشان می خواهند که مادر زن خود را مادر خطاب کنند تا این اطمینان را در مادر خود به وجود آورند که داماد فردی غریبه نیست.

3. حس خوب وقتی از حد بگذرد

مادر در فرزند خود به دنبال شادی دائمی است و زمانی که متوجه می شود، فرزندش با ازدواج شادتر شده است، احساس شادی در خود خواهد داشت، به همین دلیل که داماد زندگی شادی را برای دخترش فراهم کرده است نسبت به او حس خوبی خواهند داشت. اما اتفاق دگیری نیز ممکن است رخ دهد؛ چون مادر زن خود را در آئینه فرزندش می بیند شاید در ناخودآگاه حس کند که به داماد علاقه مند شده است و برای مبارزه با این حس شرم، به مرور به مقابله با داماد برخواهد آمد در نتیجه حس علاقه و نفرت در ناخودآگاه او مدام در حال مبارزه است و همین تضاد و دوگانگی باعث ایجاد رفتار دوگانه و متضاد با داماد می شود.

اگر شما مادرزن هستید بهتر است ……

دائم در زندگی دختر خود مداخله نکنید

اگر فرزند شما دچار مشکلاتی است که پس از مدت ها هنوز نتوانسته اند که با هم، مسائل و اختلافات اساسی خود را برطرف کرده و زندگی آرامی داشته باشند؛ نحوه مداخله شما به عنوان بزرگ خانواده میزان توانایی شما برای حل مشکل، بسیار اهمیت دارد به طوری که این حمایت و مشاوره، دخالت نبوده و از طرف داماد مورد قضاوت قرار نگیرد. اگر خود دختر و داماد توانایی حل مشکلات زندگی را دارند باید مسائل را دو نفره رفع کرده و پشت سر بگذارند، اما اگر توانایی حل آنها را ندارند بهتر است با یک فرد باتجربه یا مشاور که تخصص کافی در این زمینه دارد مشورت نمایند، زیرا مکن است دخالت های شما، آسیب و لطمه بیشتری به زندگی دخترتان وارد کند.

متوجه علت جبهه گیری داماد شوید

در اختلافات و دعواهای زندگی مشترک به ندرت، مقصر یک نفر می باشد و معمولا هر دو طرف با درصد متفاوت، مقصر بروز اختلافات هستند. بهترین راه حل این است که دلیل این رفتارها را از دختر خود بپرسید زیرا امکان دارد منشا اصلی اختلافات، دختر شما باشد. شاید دلیل این مشکلات، بی اهمیتی به همسر، قطع رابطه با خانواده باشد که در اکثر موارد، رفتارهای متقابل داماد باعث این رفتارها می شود، که منجر به بی احترامی و اختلاف با خانواده شما و دخترتان خواهد شد. ابراز ناراحتی شما از رفتار داماد و جانبداری از دخترتان، تنها باعث افزایش ناراحتی می شود و به مرور اختلافات عمیقی ایجاد می کند.

همیشه از دخترتان طرفداری نکنید

حتی اگر مطمئن شوید که حق با دختر شما است، بهترین کار رفتار بزرگ منشانه و برخورد خوب بدون جانب داری از کسی است. زمانی بیشترین تاثیر در حل مشکلات دخترتان دارید که در یک جبهه قرار نگیریدتا مورد اعتماد دامادتان بوده و به او بفهمانید که در برابر او قرار ندارید و اگر صحبتی یا ره حلی ارائه می دهید تنها برای حل مشل است و قصد طرفداری از دخترتان را ندارید. هرگز تا زمانی که به اصل موضوع پی نبرده اید، دمادتان را قضاوت نکرده و حق را به دخترتان ندهید.

نکات مهم برای داشتن روابط خوب میان مادرزن و داماد

تدبیر و مدیریت شما به عنوان یک بزرگتر بسیار حائز اهمیت است و مدیریت شما برای هدایت دخترتان در یک مسیر درست و داشتن رابطه محبت آمیز با داماد بسیار مهم است. با شناخت بیشتر از دامادتان، حساسیت های او را بدانید و به دخترتان یاد دهید تا هر سوءتفاهم و رفتاری را، بد برداشت نکند و با صبر و کنار آمدن با مشکلات، سعی در کم کردن تنش ها کند و حساسیت های همسرش را بشناسد، همچنین با سیاست و رفتارهای هوشمندانه، مشکلات و ناملایمات را حل کند.

هرگز بر اساس پیش داوری های نادرست و نامناسب و نگاه نکردن به او بر اساس نگرش های منفی، با دامادتان برخورد نکنید. همچنین نباید با استناد به برخی اشعار و یا ضرب المثل های نامناسب با او سخن نگوئید. با داشتن یک داماد منطقی و واقع بین، نباید به همه خوش بین یا بد بین بود زیرا خوشبینی و یا بدبینی نا به جا، دردسرساز است. واقع گرایی باعث بهبود روابط شما با داماد شده و از تفریط جلوگیری می کند.

ابراز محبت و دوستی برای جلب توجه داماد در ایجاد روابط دوستانه بسیار موثر است .مثلا گاهی شما یا همسرتان و یا دیگر اعضای خانواده به دامادتان زنگ زده و از احوال او با خبر شده و محبت خود را ابراز کنید.

(Visited 182 times, 1 visits today)