زمان مطالعه: 6 دقیقه

هر جنس و نوع مویی احتیاج به مراقبت دارد.همه ما برای داشتن مویی سالم هیجان زده میشویم . اما بدست آوردن سلامت مو امری است که فارق از هر جنس مویی کاری مهم است.

همه انواع موها احتیاج به مراقبت دارند اما موهای خشک و وز طبیعتا بیشتر به رسیدگی نیاز دارند. در این بخش از مجله بدانیم، اینجا خواهید دانست که چگونه می توانید خشکی مو را به شدت کاهش دهید. همچنین من به شما خطاهایی را که بر روی موی فر خود مرتکب میشوید را می گویم و اینکه در عوض چه کاری باید انجام دهید تا موهایی سالم داشته باشید. شما مستحق موهای فرفری زیبا و با طول دلخواه خود هستید.

فقط پوست سر خودرا شامپو بزنید

یک شامپوی معمولی دارای مواد سختی به نام سولفاتها است. که مانند مواد شوینده عمل می کند. شامپوها کف سر شما را به خوبی تمییز میکنند. اما روغن های طبیعی مو را نیز از بین میبرند و باعث می شوند موهای شما کاملا خشک شود.  روغن های طبیعی سر به دلیل فرم حلقه ای که دارند وارد ساختار طولی مو نمیشوند.پس شامپو زدن موها با شدت و به صورت طولی باعث خشکی شدید موها و تبدیل شدن آنها به شکل یک انبار کاه می شود.پس دفعه بعد که دوش گرفتید، فقط کف سر خود را با شامپو بشویید . و وقتی آن را آبکشی می کنید، در هر صورت کف ها در طول موهای شما سر می خوردند و پایین می آیند و اگر آلودگی در طول موی شما باشد را پاک میکنند.

شستن موهای خشک و وز

شامپو خود را با آب رقیق کنید

شاید شما هم از  آن دسته افرادی باشید که دوست دارید موهای خود را در کف شامپو غرق کنید. اما بهتر است بدانید هرچه شامپوی کمتری برای موهای خشک استفاده کنید، بهتر است. کافی است آب را به اندازه کافی با شامپو در لیوان مخلوط کرده و سپس آن را به شکل رقیق شده استفاده کنید. نه تنها استفاده از آن آسان ترخواهد شد،حجم سولفات موجود در آن نیز کمتر خواهد شد.

اضافه کردن آب به شامپو

سراغ شامپو بدون سولفات و کو- واش بروید

به این شامپوها شامپوهای CG Friendly یا Curly Girl Approved گفته می شود و هیچ پاک کننده خشن در آنها وجود ندارد. آنها با حداقل خشکی موهای شما را تمیز می کنند. در کنار استفاده از این شامپوها میتوانید از محصولات کو-واش هم استفاده کنید .که در واقع این محصولات نوعی نرم کننده هایی هستند که با دست بین موهای خود میزنید و به آرامی موها را ماساژ میدهید. این محصولات پوست سر شما را پاک میکنند بدون اینکه رطوبت موهای شما را از بین ببرند.

موهای خشک و وز

از نرم کننده کرمی و حاوی مرطوب کننده استفاده کنید

تا به اینجا امیدوارم که برایتان روشن شده باشد که شامپوها چیزی نیستند که از موهای فر شما محافطت کنند. در واقع این نرم کننده ها هستندکه محافظ موهای شما هستند.این قدرت نرم کننده های مو است که موهای شما را صاف کرده و مانعی محافظ در برابر محیط های مرطوب ایجاد می کند.

به یاد داشته باشید، اگربه یک شامپوی بدون سولفات روی آورده اید یا قصد استفاده از کو-واش ها را دارید، اطمینان حاصل کنید که نرم کننده شما حاوی سیلیکون نباشد. شاید شنیده باشید نرم کننده ها باعث ریزش مو میشنود اما باید گفت که اینطور نیست .اگر از یک نرم کننده خوب و بدون مواد شیمیایی مضر استفاده کنید و از زدن نرم کننده به ریشه مو خودداری کنید خبری از ریزش مو نخواهد بود.

نرم کننده برای موهای خشک و وز

 

استفاده از نرم کننده بعد از حمام

اگر موهای فری دارید بعد از حمام و در حالی که هنوز موها مرطوب هستند کمی نرم کننده به آنها بزنید و به آرامی ماساژ دهید.این کار باعث میشود تا فرهای شما هیدراته شوند. و تا دفعه بعد که موهای خودرا میشویید حالت خود را حفظ کنند.نرم کننده ها رطوبت موی شما را حفظ میکنند اما کرم هایی مخصوص موهای فر در بازار هستند که بعد از حمام استفاده میشوند. و کارشان شکل دادن به فرهای شماست.

مراقبت از موهای فر

نرم کنندگی عمیق موها را فراموش نکنید

این یکی از مهمترین نکات است و  اکیداً توصیه میشود که حداقل هفته ای یک بار این کار را انجام دهید. اگر  دوست دارید موهای فر شما سریع رشد کنند پس این مرحله را هرگز فراموش نکنید. استفاده از ماسک مو های طبیعی که مواد نرم کننده را به عمق و ریشه موهای شما میرسانند و باعث سلامت موهای شما میشوند. در نتیجه موهای سالم شما نیازی به کوتاه کردن نداشته و طول آنها حفظ میشود.البته میتوانید از ماسک موهای آماده موجود در بازار هم استفاده کنید.

مراقبت از موی فر

شب ها قبل از خواب موی خود را جمع کنید

همه این مراقبت ها و رسیدگی ها برای داشتن موهای فر طبیعی و زیبا است. اما ممکن است بارها با این صحنه مواجه شده باشید که بعد از کلی رسیدگی به موهای خود صبح با موهایی آشفته از خواب بیدار شوید.بله راه حل اینجاست. برای رفع این مشکل حتما شب ها قبل از خواب موهای خود را با جمع کنید. و سپس از یک کلاه ساتن برای پوشاندن آن استفاده کنید. جنس ساتن از وزی و گره خوردگی مو جلوگیری میکند.

مراقبت از موهای فر و خشک

از روغن ها برای انتهای خشک موهای خود استفاده کنید

انتهای موها معمولا آسیب پذیر ترین بخش موها هستد.برای محافظت از آنها و جلوگیری از موخوره میتوانید از روغن های مو بازاری یا روغن های طبیعی استفاده کنید. این عمل نقش خیلی موثری در رشد سریع موهای شما دارد.

روغن برای مراقبت از انتهای خشک موها

تا حد امکان از گرما دادن به موها خودداری کنید

اگر وزی و خشکی موی شما آزار دهنده است پس استفاده از وسایل حرارتی مثل سشوار و اتو مو را به حداقل برسانید.بسیاری از خانم ها هستند که با موهای فر خود آراسته اند و هیچ مشکلی با آن ها ندارند. اما در عوض بعضی ها هم هستند که دوست دارند هر از چند گاهی موهای خود را صاف کنند.

این مسئله ای نیست .اما مشکل از جایی شروع میشود که شما این عمل را زود به زود تکرار کنید .بدون اینکه برنامه  محافظتی یا تقویتی خاصی برای موی خود داشته باشید.

اگر هم مجبور به استفاده از سشوار هستید پس بهتر است از حالت باد سرد آن استفاده کنید تا وزی مو را نیز کم کند.در کنار آن میتوانید قبل از استفاده از باد گرم از سرم یا کرم محافظ مو در برابر حرارت استفاده کنید.

استفاده نکردن از سشوار برای مراقبت از مو

صبور و مقاوم باشید

اگر بعد از رعایت همه این نکات نتیجه ای نگرفتید با خود فکر کنید، چند سال است که شما با موهای خود با این روش اشتباه رفتار می کنید؟ آیا فکر می کنید میتوانید با انجام دو یا سه باره این ترفند ها همه آسیب ها را رفع کنید؟

اگر از نرم کننده خوب استفاده کنید .و بعد از شستن موها از روشی که بالاتر گفته شد که استفاده از نرم کننده بعد حمام بود استفاده کنید .حتما برای بار اول نتیجه مطلوبی خواهید دید.  در مرحله بعد، مطابق بودن با برنامه روزمره، به خصوص نرم کنندگی عمیق باعث کاهش وز شدن مو و افزایش سلامت فرهای شما می شود!

توصیه ما به شما این است که سریع امید خود را از دست ندهید.چون داشتن موی سالم و بلند بسیار ارزشمند است.

 

(Visited 66 times, 1 visits today)