زمان مطالعه: 5 دقیقه

همه ما برای داشتن پوستی سالم و شاداب نیاز به مراقبت های پوستی داریم و قبل از هر اقدامی روش های ساده ای وجود دارد تا بتوانیم تشخیص دهیم نوع پوستمان کدام یک از انواع چرب،خشک و حساس است .

یک آزمایش ساده نوع پوست را مشخص میکند!

پوست به عنوان بزرگترین ارگان بدن میتواند به اندازه کبد ،قلب و ریه ها مهم باشد و مراقبت از آن از ضرورت های روزانه بشمار می آید و دانستن نوع پوستمان کمک بزرگی در این راه به ما میکند.

با دانستن نوع پوستمان میتوانیم از درمان ها و پاک کننده های مناسب نوع پوستمان استفاده کنیم. برای مثال با داشتن پوست چرب استفاده از مرطوب کننده های سنگین به هیچ وجه توصیه نمیشود.اما اینکه چطور نوع پوستمان را تشخیص دهیم راهکار هایی ساده دارد که در بدانیم با آنها آشنا خواهید شد.

دو روش آسان تشخیص نوع پوست

روش اول با پوست خالص

در ابتدا صورت خود را با شوینده ای ملاییم میشورید و بعد به آرامی خشک میکنید. پس از شستشو از هیچ کرم مرطوب کننده و سرم و سایر محصولات پوستی استفاده نکنید. بعد از 30 دقیقه پوست گونه ها،چانه، بینی و پیشانی خود را چک کنید. باید ببینید در کدام قسمت احساس خشکی میکنید.

بعد از انجام این مراحل لبخند بزنید اگر در پوست خود احساس جمع و سفت شدگی کردید احتمالا پوست شما خشک است اما بعد از این مراحل وجود برق روی پیشانی و بینی نشان میدهد احتمالا پوست نرمال و یا ترکیبی دارید.

براق بودن پوست پیشانی و گونه ها و بینی نشان میدهد احتمالا پوست چربی دارید.قرمزی پوست بعد از استفاده از شوینده معمولی هم میتواند نشان دهنده پوست حساس شما باشد.

تشخیص-نوع-پوست (1)

روش دوم با دستمال کاغذی

این روش برای تشخیص پوست چرب سریعتر از پوست خشک عمل میکند.به این صورت که یک دستمال کاغذی را روی قسمت های مختلف صورت خود بکشید بعد زیر نور ببینید چقدر چربی روی آن جمع شده است.

اگر چربی روی آن نباشد یعنی پوست خشکی دارید اما اگر روی بینی و پیشانی خود کشیدید و چرب شد یعنی پوست ترکیبی دارید اما اگر هرجای صورت خود که کشیدید چرب شد پس پوست شما حتما چرب است.

دیگر روش های متنوع تشخیص جنس پوست

1.پوست خود را با دقت نگاه کنید:

خشن بودن پوست،وجود سفیدکهایی اطراف دهان و کنار و چشم خبر از پوست خشک شما میدهند.خشکی همیشگی پوست بینی هم از نشانه های دیگر است اما پوست های چرب همیشه با برق خاصی همراهند.

2.اندازه منافذ صورت خود را چک کنید:

افراد دارای پوست نرمال دارای منافذ هستد اما اندازه آنها بزرگ نیست.اگر منافذ بزرگ دارید پس پوست چربی دارید و نبود منافذ نشان میدهد پوست شما خشک است.

3.یک نیشگون کوچک از پوست صورت بگیرید:

یک نیشگون آرام از روی صورت خود بگیرید اگر اثری مانند چروک از آن بجا ماند پس احتمالا پوست خشک یا ترکیبی دارید و اما اگر کاملا از بین رفت و تغییری در پوست شما ایجاد نشد پس پوست چربی دارید.

تشخیص-پوست-حساس

انواع پوست چه ویژگی هایی دارند:

پوست خشک

سفیدک زدن،جمع شدگی و سفت بودن پوست در طول روز از ویژگی های پوست خشک است که عوامل ژنتیکی و محیطی مانندرژیم غذایی و سبک زندگی و تغییرات هورمونی و آب و هوا روی آن تاثیرگذارند.

کم آبی بدن عامل دیگریست که میتواند منجر به خشکی پوست شود پس با نوشیدن آب کافی و استفاده نکردن از الکل و کافئین به بهبود پوست خشک خود کمک کنید.

استفاده از لایه بردار های ملایم به جای محصولات شیمیایی قوی که باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست میشوند را باید در روتین پوستی خود قرار دهید چون پوست بعد از بین رفتن سلول های مرده قدرت جذب بیشتری برای مرطوب کننده ها و سرم ها را دارد.

مرطوب کننده های حاوی گلیسیرین، ترکیبات آلکائی و هیالورونیک اسید مناسب این نوع از پوست ها هستند چون در جذب آب و تحویل آن به سلول های پوستی عملکرد خوبی دارند.

پوست طبیعی و ترکیبی

افرادی که پوست ترکیبی دارند ممکن است روی گونه های خود احساس خشکی کنند بنابراین باید از مرطوب کننده ای خیلی سنگین نیست استفاده کنند.

ناحیه T-zone(شامل پیشانی،چانه وبینی ) در این افراد باید همیشه مرطوب نگه داشته شود که میتوان از مرطوب کننده ژله ای با جذب سریع استفاده کرد.اما باید خاطر نشان شد که استفاده بیش از حد مرطوب کننده ها برای این نوع پوست ها مضر است.

مرطوب-کردن-پوست-خشک

پوست چرب

منافذ پوستی در این نوع از پوست ها بزرگتر هستند که برای کنترل آنها استفاده از لایه بردار های آنزیمی توصیه میشوند.چین و چروک در این نوع پوست کمتر ایجاد میشود .

این نوع پوست ها مستعد لکه های رنگی هستند که میتوانند با استفاده از ماسکهای لایه بردار به روشن شدن پوستشان کمک کنند.

پوست های حساس توجه کنند

از محصولات ضد حساسیت یا فاقد پارابن استفاده کنید که بدون بوی تند ، روغن های معدنی ، سولفات، اوره، TEA و DEA باشد چون این ترکیبات باعث خارش و قرمزی پوست شما می شوند.

 

(Visited 248 times, 1 visits today)