زمان مطالعه: 2 دقیقه

رانندگی و رفتن به مسافرت در هوای گرم تابستان بدون روشن نمودن کولر خودرو طاقت فرساست. باورهای زیادی درباره روشن نکردن کولر خودرو وجود دارد که صحت ندارد.

استفاده از کولر در فضای داخلی خودرو تا 80 درصد میزان قارچ ها و آلودگی ها هوا را کاهش می دهد. همچنین استفاده از کولر سبب مصرف بیش از حد سوخت نمی شود، بنابراین با خیال راحت کولر خودرویتان را روشن کنید و از هوای خنک درون کابین لذت ببرید اما حین روشن کردن کولر خودرو، به نکاتی که در این بخش آورده ایم دقت نمایید تا خودرو شما آسیب نبیند.

چگونه کولر خودرو را روشن نماییم تا خودرو آسیب نبیند :

برای روشن کردن کولر خودرو در سرعت بالا :

ابتدا شیشه های ماشینتان را پایین بکشید تا هوای گرم از درون کابین خارج گردد.

در سرعت بالا برای روشن کردن کولر، ابتدا کلاژ را بگیرید تا دور موتور کاهش یافته و سپس کلید آی سی را روشن نمایید.

سرعت پنکه کولر را زیاد کنید تا هوای گرم انباشته شده در داخل اتاق سریع تر تخلیه شده و کل سیستم هم خنک و آماده کار شود.

نکته :

در سرعت ها و دورهای بالای موتور، کولر خودرو را روشن نکنید تا از آسیب به کلاچ کمپرسور جلوگیری شود.

آیا گاز کولر سرطان زا است ؟

برخی از افراد به این دلیل که گاز کولر را سرطان زا می دانند، کولر خودرو را روشن نمی کنند. گاز کولر سرطان زا نیست اما اگر خودرو گرم شود، بویی شبیه به بوی پلاستیک گرم شده از داشبورد، صندلی و سیستم تهویه متصاعد می شود که یک گاز بسیار سمی و سرطان زاست و این همان بوی گاز سرطان زای بنزن است.

گاز بنزن به استخوان ها آسیب رسانده (مسمومیت استخوان ها) و نیز باعث ابتلا به کم خونی و کاهش سطح گلبول های قرمز خون می شود. پس بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو، سیستم تهویه را روشن نکنید و پنجره ها را پایین کشیده و صبر کنید تا هوای داخل خودرو عوض شود. سپس بعد از چند دقیقه سیستم تهویه مطبوع خودرو را روشن کنید.

میزان قابل قبول بنزن در هوای آزاد حدود 50 میلی گرم در واحد حجم است و میزان بنزن موجود در داخل یک خودرو پارک شده با پنجره های بسته بین 200 تا 400 میلی گرم است.

(Visited 63 times, 1 visits today)